Anasayfa
Tarih
Anı Köşesi
Kültür
KISAS
AKPINAR
Veliyettin Ulusoy
Dertli Divani
Ozan İsyani
Ozan İsyani Yazıları
Geçmiş Zaman Olur ki
Kısas Halk Kültürü
Fotoalbum

                 ANI KÖŞESİ

             Bu sayfada resimleri olan kişiler benim onlarla bizzat görüştüğüm Kısas ve Akpınar’la ilgili araştırmalarımda bana zaman ayırıp; sabır ve tahammül göstererek yardım eden, hem tarihsel konularda, hemde kültür konularında(cem deyişleri vs.) benim çeşitli zamanlarda kaynak olarak faydalandığım kişilerdir.

             Onların yardımlarına sonsuza kadar müteşekkirim. Sağ olanlara Allah sağlık versin, hakka yürüyenlere de Allah'tan rahmet diliyorum.

Bu sayfayı da onların anısına adıyorum.

                                                              Bakır Bozkurt (Ozan isyani)

 

 

 Sultan Uğur: Kendisiyle görüştüğüm de artık epeyce yaşlı olduğundan (yaklaşık 110 yaşlarına yakındı) konuşma zorluğu olduğu için sadece bazı bilgileri onaylayarak bana yardımcı oldu.

 

 Abuzer Akoğlu (Abuzer Dede): Yola olan sevgisini konuşurken; vücud diliyle gösterebilen hem gerçek bir  talip ve hemde aynı zamanda bir dede. Cem deyişlerinin  birçoklarını bana sanki kutsal bir kitabın ayetlerini,  emanet olarak sunar gibi; hemde müzik makamıyla  söyleyen eşsiz insanlardan biri. Onun muhabbetlerinde bulunduğum zamanı yaşamımın en dolu olarak günleri kabul ediyorum.

 

 

 Halil Baykal: Kısas’ta yaşayanlar ile ilgili hem geçmiş tarih, hemde yaşadığı kendi dönemi hakkında yeterli bilgiye sahip birisiydi.  Bu konuda onunla defalarca görüşüp konuştum. Devlet memurluğunun daha başlamadığı yıllarda  Kısas, Akpınar ve Harran’da bir çok köyün nüfus isleriyle nerdeyse ömrünün sonuna kadar ilgilenmiş olup, bu konuda Urfa Nüfus Müdürlüğünce de  bu köylerin tek bilirkişisi sayılmıştır. Belli bir okur-yazarlık seviyesi olmamasına karşın bu görevi medeni cesareti ve kişisel becerisi sayesinde yürütmüştür. Aklına gelmeyen yada Nüfus sahiplerinin tam bilemediği tarihleri basit  bir yöntemle Ocak ayından başlatarak çözmüştür. Eğer herkes kendine yada çocuklarına ait bilgileri bir kağıda tam olarak yazıp verselerdi oda elbette tam doğrusunu yazardı. Ama yinede hizmeti kabul olsun. Onu rahmetle anıyorum.

 

 

 Ali Bozkurt: Yaşı 100‘ e yakın (2009‘da 97 yaşında) olmasına karşın hafızasını (inanılmaz süper bir hafıza)  kaybetmeyen tarihsel ve geçmişle  ilgili konularda kesin ve doğru bilgileri veren aydın insanlardan biriydi. 

 

 

 

 Veli Erenler: Hakiki bir alevi yolu aşığı ve insan olarak da dört dörtlük biri. Cem deyişlerinin çoğunu ondan aldım. Emeğe saygıyı; onun kadar yaşamında yaşayan, birini görmedim. Ozanlığımı, yola olan sevgimi ve karakterimi ona borçluyum. 

 

 

 

 

 Aşir Bozkurt: Sevgili Babam, tarihsel geçmişimizle ilgili gerek Kısas( ve Akpınar) tarihi, gerek yaşayan kişilerle ilgili bilgileri ve Yol’umuzla ilgili geçmişe dair bir çok bilgiyi ondan öğrendim.

 


Kısas ve Akpınar'lıların sitesidir  |  E-Mail: kirnis45@hotmail.com